Raksturs

Svētās Birmas kaķi ir ne vien ļoti skaisti un eleganti, bet tiem piemīt arī neatkārtojams raksturs. Birmas kaķi ir ļoti komunikabli, apburoši, labsirdīgi, harmoniski, dzīvespriecīgi, zinātkāri un atraktīvi. Birmas kaķim nepiemīt ierastā kaķu neatkarība. Birmas kaķi ļoti pieķeras savai ģimenei. Birmas mājas ir tur, kur ir viņu ģimene, tādēļ nebūs problēmas mainīt dzīvesvietu vai paņemt kaķi līdz brīvdienu izbraucienā. Birma ir ļoti inteliģents kaķis, viņi vienmēr novērtē situāciju. Ne velti to iesauka ir „gentle cat” – Birmas raksturā iezīmējas visas īpašības, kas ir vārda „gentle” tulkojumā. Birmas kaķim var iemācīt dažādas komandas, piemēram, atnest bumbiņu, spēlēt paslēpes. Ar Birmas kaķi var lieliski saprasties ar acu kontaktu. Birmas kaķis piedalīsies visās jūsu mājas aktivitātēs, piemēram, jūs mizosiet kartupeļus, bet kaķis sēdēs jums blakus un asistēs. Kad skatīsieties televizoru – Birmas kaķis sēdēs jums līdzās vai klēpī. Birmas kaķi nav uzbāzīgi, viņiem nepiemīt spalga balss un viņi nemēdz ņaudēt vienā laidā. Birmas kaķu rīcība parasti ir ļoti pārdomāta un viņi nenodara postījumus mājai.
Birmas kaķi mīl spēlēties un vēlme spēlēties nepazūd līdz ar gadiem. Birmas kaķim piemīt visi izdzīvošanai nepieciešamie instinkti – nokļūstot brīvā dabā Birmas kaķis ir lielisks mednieks.

Kādām ģimenēm piemēroti Birmas kaķi?

Birmas kaķi ir piemēroti gan ģimenēm ar bērniem, gan pāriem bez bērniem (vai jau lieliem bērniem) vai cilvēkiem, kuri dzīvo vieni. Taču Birmas kaķis nebūs piemērots cilvēkiem, kuri ir reti mājās. Tas nenozīmē, ka nedrīkstat iet uz darbu – kaķis pa dienu izgulēsies un priecīgi sagaidīs jūs mājās. Taču, ja vairākas reizes nedēļā vakaros dodaties izklaidēs un bieži paliekat pa nakti pie draugiem, kaķīša (pat jebkura dzīvnieciņa) iegādi būtu vēlams atlikt.
Birmas kaķi ir ļoti draudzīgi, jautri, ziņķārīgi, maigi un mīl spēlēties, tādēļ tie ir ļoti piemēroti ģimenēm ar bērniem. Bērni parasti ir sajūsmā par iespēju spēlēties ar Birmas kaķi. Birma nekad nedarīs pāri bērnam, bet jāuzmanās, lai bērns nedarītu pāri Birmai, jo Birma neaizstāvēs sevi ar nagu cirtienu vai kodienu. Parasti Birmas kaķu saimnieki neuztraucas, ja Birmas kaķis (vai kaķēns) spēlējas ar ļoti mazu bērnu, kurš pat neprot staigāt. Ja mājās ir bērni (neatkarīgi no vecuma) un kaķis, būtu laicīgi jāiemāca bērnam pareizi spēlēties ar kaķīti un jāiegādājas dažādas rotaļlietas. Dažkārt bērni nezina, kā tieši ar kaķi spēlēties un mīlestību pret kaķi izrāda to staipot un pārlieku mocot. Ja bērnam tiks parādīts – cik jautri ir spēlēties ar kociņu, pelītēm, bumbiņām, tuneli, telti utt., bērns ar prieku izvēlēsies nodoties šādām produktīvām spēlēm. Birmas kaķis bieži tiek izvēlēts, lai bērnam padarītu jautrāku dzīvi mājās, iemācītu rūpēties, uzticēties, būt saudzīgam, izrādīt mīlestību, draudzību utt. Ļoti bieži Birmas kaķis tieši ar bērnu izveido ļoti ciešas attiecības.
Birma ļoti labi dzīvos arī ģimenē bez bērniem – šajā gadījumā attiecības veidosies savādāk – nopietnāk un dziļāk. Birmas kaķis ir ļoti uzticams draugs un sniedz ļoti lielu prieku mājās. Bieži birmas Birmas kaķi izvēlas arī ģimenes, kurās bērni jau izauguši un devušies savā dzīvē, vai vienkārši, kad ir vēlme kādu prieka dzirksti ienest mājā. Jāatceras, ka Birmas kaķis labprāt spēlēsies arī 12 gadu vecumā. Nevajag aizmirst izvilkt no atvilknes kociņu un paspēlēties ar savu Birmas kaķi. Būtu vēlams atrast laiku un vismaz 15 minūtes dienā sniegt nedalītu uzmanību kaķim – to paķemmēt, paglaudīt, parunāt – pastāstīt, cik kaķis ir labs, jauks utt.  
Birmas kaķi parasti ļoti veiksmīgi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem – citiem kaķiem, gan lieliem, gan maziem suņiem, jūrascūciņām, trušiem, papagaiļiem, bruņurupučiem. Par zivtiņām gan ir ziņas, ka tās ir tikušas apēstas. Arī mazie putniņi, kāmīši un pelītes nebūs piemēroti sabiedrotie kaķim.

Barošana

Mēs izvēlamies:

Birmas kaķiem patīk ļoti gardi paēst. Taču būtībā Birmas kaķu barošanas rekomendācijas neatšķiras no jebkura kaķa barošanas rekomendācijām. Birmas kaķi jābaro ar profesionālu barību. Tas nozīmē, ka kaķa barībai ir jāsatur liels procents gaļas un/vai zivs. Ja barības iepakojums nesniedz atbildi par gaļas un/vai zivs sastāvu, visticamāk, ka tā ir barībā ļoti maz. Dažkārt saimnieki nezināšanas dēļ mēdz barot kaķus ar „lētu konservētu” barību, priecājoties, ka kaķis to tik labi ēd. Taču šī barība visdrīzāk satur tikai 5% gaļas un apetīti izraisa pievienotie garšas pastiprinātāji un barības „tukšums”, kas nedod sāta sajūtu. Izvērtējot „lēto konservu” cenu, parasti secinām, ka tā kilograma cena ir vienāda ar tīras gaļas kilograma cenu. Tāpat jāatceras, ka dzīvnieku barības cena dažādās tirdzniecības vietās var atšķirties pat par 50 %.
Audzētājs vienmēr jums sniegs rekomendācijas par kaķēna ēšanas paradumiem un ieteiks vispiemērotāko barību kaķēnam. Nav izslēgts, ka kaķim varat gatavot arī paši, ja kaķēns ir pieradis ēst šādu barību un jums ir laiks gatavot. Par kaķim piemērotu barību tiek uzskatīta svaiga, 5 dienas saldēta lielopa gaļa, vārīta vistas, tītara gaļa, zivs, olas dzeltenums, biezpiens, jogurts bez piedevām. Nekādā gadījumā kaķi netiek rekomendēts barot ar cilvēkiem gatavotu ēdienu, barību ar jebkādām garšvielām, kā arī cūkgaļu, pienu. Ja barojat ar pašu gatavotu ēdienu, papildus kaķim jādod vitamīni un minerālvielas.

Spalvas kopšana

Lai arī Birmas kaķim ir pusgara spalva, tā ir zīdaini mīksta un diezgan viegli kopjama. Birmas kaķim gandrīz nemaz nav pavilnas, tādēļ parasti spalva neveļas. Kaķa spalva nav ļoti blīva, tādēļ kaķis mājās atstās spalvas pat mazāk kā dažs īsspalvainais kaķis ar blīvu kažoku. Tiek rekomendēts Birmas kaķi ķemmēt vienreiz – divreiz nedēļā. Kaķim šī procedūra ļoti patiks, kā arī tās palīdzēs spalvai iegūt kuplāku formu un atbrīvoties no liekām spalvām. Spalvu mainīšanas periodā rekomendējams kaķi izmazgāt un izžāvēt ar mēreni siltu fēnu, vienlaicīgi kaķi ķemmējot. Tādējādi vecās spalvas tiks izķemmētas. Spalvu mainīšanas periodā vēlams kaķim papildus dot vitamīnus.

Veselība un dzīves ilgums

Birmiešu kaķiem ir pietiekami spēcīga veselība, ģenētiskās un iedzimtas slimības ir reti. Barojot savu Birmas kaķi ar tam piemērotu, profesionālu barību (sīkāk skatīt sadaļā par barošanu), veicot regulāras vakcinācijas, attārpošanu, periodiski apmeklējot vetārstu profilaktiskām pārbaudēm, nodrošinot kaķim laimīgu dzīvi, Birmas kaķis parasti nodzīvo ilgu un aktīvu dzīvi.
Literatūrā kā vidējais Svētās Birmas vecums tiek minēts 12 -14 gadi. Taču mums ir personīgi zināmi vairāki Birmas kaķi, kuru dzīve bijusi 18 gadus ilga, zināmi pat 20 gadus veci Birmieši. Tieši Birmas kaķene vārdā Catalina (Kataleena Lady) no Austrālijas ir viena no pasaulē visilgāk dzīvojošiem kaķiem, kas iekļuvusi pat Ginesa rekordu grāmatā. Viņas dzīves garums – 35 gadi.